Newsletter
Kameleon na produkcji w toku…czyli o tym jak szybko i sprawnie zbierać dane z hali produkcyjnej

Kameleon na produkcji w toku…czyli o tym jak szybko i sprawnie zbierać dane z hali produkcyjnej

„Produkcja to czarna dziura Pani Jolu”. Takim twierdzeniem jednego z kierowników produkcji, otwieram na blogu wpisy, w ramach których dostarczę argumentów, aby udowodnić, że tak nie jest. Produkcja nie musi być czarną dziurą. Możemy o niej dużo wiedzieć, jeśli tą wiedzę „zbierzemy”, pogrupujemy, sprawdzimy, wyciągniemy wnioski i wprowadzimy działania usprawniające tam, gdzie one naprawdę są potrzebne. Jednym słowem będziemy kameleonem. 

Nasz cel to:
•    produkcja dostosowująca się do zmian w otoczeniu rynkowym,
•    produkcja gotowa do przyjmowania zmian organizacyjnych,
•    produkcja szczupła,
•    produkcja zorientowana potrzeby klienta,
•    produkcja mentalnie otwarta na zmiany,
•    produkcja konkurencyjna.


Jaka jest Twoja produkcja?
Obudowana procedurami, koncepcjami zarządzania i organizacji pracy, które pozornie tylko działają, a pod nimi jest inny świat? Wyposażona w różne narzędzia informatyczne, z których i tak  w dużej mierze najlepiej sprawdza się excel? Ociężała (jak słoń) od ilości danych i informacji, z których nic nie wynika? I tyle tego wszystkiego, że powstaje wrażenie, iż czas reakcji się wydłuża, a decyzje są mniej skuteczne. Efekty coraz gorsze od przeładowania. Zacznijmy to zmieniać.


Lekcja pierwsza: Jak być kameleonem na produkcji w toku?
Hala produkcyjna to najlepszy punkt kontrolny tego, jak jesteśmy zorganizowani jako zakład produkcyjny. W jakiej kondycji jest planowanie produkcji, zaopatrzenie, kto „gasi pożary” w sytuacjach wyjątkowych, jak wyglądają priorytety w realizacji zamówień?
Hala produkcyjna najczęściej też jest obiektem testowania różnych pomysłów na wprowadzenie działań, które mają usprawnić pracę, zwiększyć efektywność, poprawić jakość. Czasem wprowadzone działania przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ nie pasują zupełnie do rzeczywistości firmy, ale są modną koncepcją, którą warto się pochwalić na zasadzie: „u nas też mamy”:).


Jak sprytnie i szybko zbierać dane z hali produkcyjnej, aby zrobić z niej kameleona? Odpowiedź na pytanie brzmi: panel meldunkowy. Aplikacja, którą napisaliśmy dla pracowników produkcyjnych – operatorów, których miejscem pracy jest hala. To oni mogą nam dostarczyć informacji, o tym co się dzieje na produkcji w toku. Kilka kliknięć na panelu z poziomu hali… i już na biurach, mamy w systemie ERP Streamsoft Prestiż, dane o wykonanych operacjach/czynnościach, dane o zarejestrowanych czasach, dane o ilościach, o większym zużyciu materiałów niż planowano, itp.