Newsletter
Planowanie produkcji w systemie ERP. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Planowanie produkcji w systemie ERP. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Planowanie i harmonogramowanie produkcji… zawsze się zastanawiam, gdy rozmawiam z przedstawicielami firm produkcyjnych, gdzie tkwi prawdziwa trudność lub trudności związane z tym procesem. Czy trudne jest samo planowanie produkcji przy konieczności uwzględnienia wielu parametrów czy trudne jest utrzymanie (realizacja) tego co zaplanowaliśmy?

Synonim planowania produkcji

Zastanawiam się co jest lub co powinno być synonimem planowania produkcji? Terminowa realizacja zamówień? Równomierne obciążenie zasobów? Dobra organizacja pracy? Dobra współpraca z dostawcami materiałów i komponentów? Być może każdy z czytelników będzie miał własną odpowiedź. Po co szukać wyrażeń bliskoznacznych dla planowania produkcji? Aby lepiej zrozumieć co wpływa na ten proces i na co wpływa ten proces.

Musimy czy lubimy „na żywo”?

Zazwyczaj, gdy mamy już jakiś plan, zaczynają pojawiać się przeciwności, które wpływają na dalszy jego kształt. Klient domawia więcej niż chciał lub trzeba zmienić priorytety, bo inny klient złożył duże zamówienie i oczekuje realizacji w krótkim terminie. Czasem z maszyn trzeba ściągać rozłożony materiał, bo zmienił się plan i coś innego będziemy produkować. Zdarza się i tak, że nikt już nie robi podejścia do zmiany planu, tylko akcja produkcyjna dzieje się „na żywo”… ponieważ są takie zmiany, że nie ma czasu na zmiany w planie. Zamrażanie („fixowanie”) planu, czyli dążenie do nie zmieniania go w określonym przedziale czasu (2, 3… dni) przed uruchomieniem, to przy niektórych „dynamicznych produkcjach” po prostu marzenie. Firmy produkcyjne, dzisiaj nawet lepiej niż kiedyś, rozumieją powiedzenie: „klient nasz Pan”. Więc nie ma co się dziwić, że „plan to plan”.

Elastyczność systemu a kwestia planowania

Nienadążanie systemów ERP za zmianami planów w firmach produkcyjnych, to „normalna sprawa” – jak podkreślają osoby planujące produkcję. Czemu system nie nadąża? Ponieważ sam nie wprowadzi danych, które się zmieniły. A gdy pracownicy nie mają czasu na ich wprowadzenie, to system zostaje z tym co miał. Często osoby planujące produkcję mówią mi, że systemy ERP są mało elastyczne w planowaniu produkcji. Gdy pytam dlaczego? Odpowiedź brzmi: „bo nie nadążają za zmianami” lub „bo są sztywne - najpierw trzeba „rozpiąć” poprzednie powiązania, potem zdefiniować nowe i tyle to pracy, że szybciej jest poza systemem”.

Moja ulubiona definicja planowania

„Planowanie to projektowanie rzeczywistości, która dopiero ma nadejść” – takie mądre zdanie gdzieś kiedyś przeczytałam. Podoba mi się, ponieważ w słowie „projektowanie” autor tego stwierdzenia od razu wskazuje na określony poziom trudności i złożoności procesu planowania. Po co w ogóle planujemy (projektujemy) rzeczywistość, która ma nadejść? Odpowiedź: ponieważ chcemy mieć na nią wpływ, chcemy ją mieć pod kontrolą.

Automatyzacja planowania produkcji w systemie ERP

Dlaczego zatem oczekujemy, że system ERP będzie automatycznie planował naszą produkcję i komunikował nam wynik? Nie chcemy mieć tego procesu pod kontrolą?

Słowo „automatycznie” zostawiałabym dla powtarzalnych, przewidywalnych czynności, które nie wymagają zbytniego myślenia, a sprawnego działania. Natomiast planowanie produkcji, to proces bardzo angażujący, nie tylko planistów. To proces złożony tak, że nie jeden system ERP posiada do jego wsparcia osobny moduł. Nasz również.

Wielkie TAK: dla planowania produkcji na podstawie danych z systemu ERP czy ze wsparciem systemu ERP. Wielkie NIE: dla automatyzacji planowania i czekania co system wymyśli. System to narzędzie, które ma wbudowane różne algorytmy w zakresie planowania. Nic nie wymyśli ponad te algorytmy. Od myślenia to jesteśmy tutaj my – ludzie zarządzający produkcją. System ma wbudowane mechanizmy po to, aby nam zasymulować wynik jaki może się zdarzyć w rzeczywistości, gdy ustawimy konkretne parametry planowania. I to jest dobre, ponieważ możemy zapobiec błędom, które, gdyby wydarzyły się na żywo, to by mogły nas trochę kosztować.

Mamy niezłą paletę funkcjonalności planistycznych, do której odsyłam. Wśród nich jest harmonogramowanie szczegółowe, czyli nasz APS złożony z kilkunastu algorytmów planistycznych, które przy zadanych parametrach generują konkretne wyniki, a ja mogę na tej podstawie mogę SAMODZIELNIE decydować jaki wariant będzie najlepszy w kontekście oczekiwań moje klienta. Szczegóły odnośnie APS wyślę zainteresowanym Czytelnikom emailem. Proszę do mnie pisać w tej sprawie na j.uzdzicka@streamsoft.pl.

Wniosek

Od 9-ciu lat obserwuję poszukiwanie złotego środka na proces planowania produkcji. Takiego środka nie ma. Ale jest coś, co mocno wpływa na planowanie produkcji. To wysoki poziom organizacji pracy, dobra komunikacja i sprawny przepływ informacji.